ÚVOD











  TECHNIKA

KONTAKT





©
R.Dohnal
   V.Dohnal


O novém členovi rodiny jménem Olympus OM-D E-M1X se tu brzy dočtete!


Olympus OM-D E-M5 mark II.

Druhá generace oblíbené E-M5, vyráběná od roku 2015 do roku 2019 se stala součástí naší výbavy teprve nedávno (v březnu roku 2020), ale její kvality a pokrok oproti první generaci nelze zapřít už po pár dnech používání. Hlavní část obstarává 16MPx čip a obraz zpracovává procesor TruePic VII. 3" displej, který má o 400 000 pixelů víc než předchůdce je výklopný a otočný, stejně jako u E-3, což je obrovský posun dopředu. Dotykové ovládání je opět posunuto o několik úrovní výš a proto už ho hned nevypínám. Hledáček také přibral spoustu pixelů a je přímo obrovský. Také má o 3 konfigurovatelná tlačítka víc a páčku, která přepíná funkci rollerů. Prakticky nemusím používat menu, u předchůdce to je spíš naopak, což mi mírněvadí. Když jsme u toho, čeho má víc, tak má 2x víc ostřících bodů. Tlačítka na přední straně jsou zapuštěná a tak nehrozí jejich nechěné zmáčknutí. Těší mě přesunutí tlačítka prohlížení, protože pro zobrazení galerie u první generace byly zapotřebí minimálně dlouhé nehty z důvodu nešťastného umístění. Výrazná opora palce ukrývá poměrně kvalitní reproduktor. Nahoře se nachází aretovatelný volič režimů s potiskem P, A, S, M, iAuto, video, scénické režimy, kreativní foto a ještě "více fotek v jedné". Pod ním je vypínač, jak to známe ze straších modelů. U nápisu E-M5 II se nachází levý mikrofon. Kaplička ukrývá nejen kvalitní displej hledáčku, ale i Wi-Fi modul pro spojení s mobilním telefonem. A vpravo je druhý mikrofon pro stereozáznam při videu, 4 konfigurovatelná tlačítka a dva rollery - jeden z nich ukrývá spoušť. Na straně bajonetu je červená AF dioda, zásuvka pro externí blesky, tlačítko na odpojení objektivu a tlačítko pro přiclonění, aby se E-M5 víc podobala profi foťákům. Na bocích jsou dvířka pro paměťovou kartu až UHS II a pod gumovou krytkou na druhé straně je vstup pro mikrofon a USB a HDMI výstupy. Na dolní straně kromě dvířek pro baterii a závitového stativu, který se nachází v ose objektivu a více vepředu nenajdeme nic. V balení se nachází také blesk FL-LM3, který je překvapivě hodně výkonný a už se umí otáčet do stran i naklápět nahoru či dolů.
Z dalších funkcí bych rád jmenoval například high-res shot, který umí ze 16MPx čipu udělat až 64MPx fotku (RAW). Další krásná funkce je elektornická závěrka, která umí sériově snímat rychlostí až 11 sn./s. Možnost časosběru, ze kterého sama udělá video je také mojí oblíbenou a velice mně potěšil režim (ART), ktrý umí vytáhnout vámi vybranou barvu a zbytek udělá černobíle. Nebo HDR skládané ze 4 fotek. A tak dále a tak dále...

O kvalitě obrazového výstupu si udělejte obrázek sami z fotek v galerii, kde se budou postupně objevovat, ale já jsem velice spokojen s posunutým dynamickým rozsahem k lepšímu, taktéž s lepší kvalitou při vyšších číslech ISO i s ostřením při horším osvětlení.


Olympus OM-D E-M5 mark I.

Většina vlastonstí tohoto těla byla vyjmenována u předchozího popisu. Rozhodně nekritizuji tetno fotoaparát, jenom porovnávám. Kritizovat vlastně ani nelze. Vždyť jde o první bezzrcadlovku, ktrou Olympus vypustil do světa! Skutečně, některé věci mě rozčilují, ale to jsou mouchy, které vždycky schytá ten první a další už jsou lepší. Kdyby byla tou první E-M1, byla by E-M5 zase o něco lepší. Například tělo není tak elegantní jako u nástupce. V radosti z přechodu z velkých zrcadlovek se zapomnělo na pár tlačítek a tak například pro změnu WB, ISO nebo režimu ostření se musí do menu. Displej není tolik pohyblivý, nemá takové rozlišení a dotyk nefunguje nejlépe. Hledáček není největší. Video je omezeno na necelých 8 minut. Ale člověk má pak větší radost z výsledku, když je k němu trnitá cesta. Takže toto byl popis rozdílů, řekněme ukázka zlepšení možností za pouhé 3 roky. Na druhou stranu k ní máme oba gripy (HLD-6g i HLD-6). A v letech 2012 a 2013 se pyšnila titulem nejrychleji ostřící fotoaparát na světě. Co se týká softwarových funkcí, je na tom dost podobně jako nástupce. Jenom neumí nadstandart jako high-res shot, HDR nebo časosběr, ale ono to ve výsledku nevadí :). 


Olympus E-3

Stejně ale to nejlepší, co máme, a je nám ctí, je profi zrcadlovka z roku 2008 jménem E-3. Výhody obrovského optického hledáčku nelze zapřít. Na matnici je vyobrazeno 11 ostřících bodů. Výklopný a otočný displej na dnešní poměry kvalitou neohromí, ale na svou dobu je překvapivá. Ostatně oproti E-1 se jedná o obrovský skok dopředu. Vynikající úchop díky velkým gripům tak typický pro zrcadlovky je samozřejmostí. Velikému stavovému displeji musel ustoupit tradiční volič funkcí, který se zde skrývá pod tlačítkem a módy se ovládají rollery. Funkční tlačítko je jen jedno, ale to vůbec nevadí, protože téměř všechny položky menu jsou vyvedeny do vlastních tlačítek a to je jenom dobře. Rozlišení obrazového snímače činí nádherných 10MPx. Tento čip ale při správném světle umí podat dokonalé barvy - jsem zvědavý, jestli to takhle zvládne i E-M5 II., ale nemyslím si to. Naprostá většina fotek, nejen ze záložky makro, je focena tímto tělem. Závěrka by měla vydržet 100 000 cyklů a teď se nacházíme v polovině, což mne těší. Grip ukrývá 2 baterie, díky kterým lze nafotit až 1200 snímků na 1 nabití. Pro bezzrcadlovky nemožné! Na rallye ČK v roce 2019 jsem měl jak E-3, tak E-M5 a musím být rád, že jsem to udělal. Nejen kvůli hbytosti ostření jsem EM-5 brzy uklidil zpátky do brašny a spolehl se na téměř bezchybnou "étrojku". 


Olympus Camedia C-8080 WZ

Tento kompakt s pevným objektivem z roku 2004 je obrovským překvapením. Funkční tlačítko bylo do té doby nezvykem. Jinak ale většina funkcí má svá vlastní na bočním zkoseném panelu. Přepínat můžeme mezi hledáčkem a displejem, přičemž vybraný zobrazovací prostředek zobrazuje naprosto všechno na co si vzpomenete. Takže listovat v krásně graficky zpracovaném menu nebo prohlížet si vyfocené fotky či natočená videa jde nejen na displeji, ale i v hledáčku (!). Sériové snímání s přeostřováním nebo možnost zjednodušeného menu je jen malý výběr z překvapivých funkcí, které se do výroby znovu vrátily až o 15 let později...


Olympus E-1

A je to tady! Konečně profesionální zrcadlovka 4/3 systému, o kterém máme ještě pochybnosti, ale je tady!
Takhle nadšení byli možná v roce 2003 příznivci Olympusu a nelze se jim divit. Pěti-megapixelový obrazový snímač ve spojení s tělem bez pevného objektivu - to vše dokázalo poskytnout do té doby nevídanou obrazovou kvalitu. Prostě vypadající zaaretovaný volič režimů potěšil, protože najednou nebylo nutné pro prohlížení snímků otáčet voličem, ale jenom zmáčknout tlačítko. Funkční tlačítko tu není, ale těch funkcí není tolik a tak má každá své tlačítko. Po E-10 nebo E-20 jí zbyla páčka pro přepínání režimů ostření. Bohužel, co ale dneska vidíme, je závěrka, která je ještě schopná nafotit spoustu tisíc cyklů, v těle, kterému pomalu, ale jistě odchází elektronika. Automatika celkově už neumí odvést nejlepší práci, ukládání na kartu je pomalejší a pomalejší... Režimy expozice zamrzly na pozici P a nám tak nezbývá nic jiného, než foťák "zakonzervovat" a za několik let se nadchnout nad retro vizáží pětimegapixelových fotek.


Praktica BX-20 (2x)

Všechny fotky, které můžete vidět pod odkazem Analog, vznikaly pomocí této Praktiky. Snad nejlepší Praktica, na kterou už je konečně spolehnutí, vznikala až ke konci působení analogových fotoaparátů. Netrhá film, což je vlastně docela praktické, má opravdu široký rozsah volby citlivosti filmu i komopenzace expozice. Na bajonetu se nachází 3 kontakty, díky kterým se perfektně synchronizuje automatika fotoaparátu s objektivem. A to už je asi všechno...


Objektivy
Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 14-150mm 1:4-5,6 II (50cm - ∞
)



Olympus M.Zuiko DIGITAL 12-50mm 1:3,5 - 1:6,3 (20cm - 50cm; 35cm - )



Olympus M.Zuiko DIGITAL 17mm 1:1,8 (25cm - )



Olympus M.Zuiko DIGITAL 45mm 1:1,8 (50cm - )



Tamron SP MF 90mm 1:2,5 (39cm - )



Olympus Zuiko DIGITAL 14-54mm 1:2,8-3,5 (22cm - )



Olympus Zuiko DIGITAL 50-200mm 1:2,8-3,5 SWD (120cm - )



Olympus Zuiko DIGITAL 40-150mm 1:3,5-4,5 (150cm - )



Olympus Zuiko DIGITAL 14-45mm 1:3,5 - 5,6 (38cm - )



Carl Zeiss Jena Prakticar 20mm 1:2,8 (19cm - )




!!! Stránky jsou teprve ve fázi vývoje, proto ještě nejsou dokonalé !!!